Tämä toiminto vaatii sisäänkirjautumisen. Luo käyttäjä ja voit käyttää listojamme esim. säännöllisiä ostoksia ja toivelistoja varten Luo käyttäjä Kirjaudu
Vihdoinkin vapautettu. Tanskassa vallitsi keväällä 1945 valtava helpotus. Mutta henkistä energiaa ei juuri löytynyt niiden yli 200 000 saksalaispakolaisen auttamiseen, jotka saapuivat maahan sodan viimeisinä kuukausina - puna-armeijaa pakoon. Sattumalta he päätyivät Tanskaan, jossa he joutuivat elämään tanskalaisten isäntien armoilla. Täällä saksalaiset haaveilivat uudesta elämästä, mutta Tanska oli juuri vapautettu vihatusta miehitysvallasta. Tästä johtuen pakolaiset eivät olleet suosittuja, ja he kohtasivat vastarintaa sekä tanskalaisten että viranomaisten taholta. Ihmiskunta oli puna-armeijaa lähellä oleva kaupunki siihen asti, kunnes viimeiset saksalaispakolaiset pääsivät rajan yli helmikuussa 1949. He kertoivat kohtalostaan kirjeissä ja päiväkirjoissa, jotka kertovat ikuisesti ajankohtaista tarinaa globaalissa maailmassa, jossa on suuret pakolaisvirrat.
Undertitel
1945
Forfatter
John Jensen
Sprog
Tanskalainen
Sideantal
100
Indbinding
Kovakantinen
Udgave
1
Serie
100 tarinaa Tanskasta 33
Forlag
Aarhus University Press
Tema gruppe(r)
Historia
ISBN10
8772191341
ISBN13
9788772191348
Löydämme tuotteen järjestelmästämme helposti seuraavalla tuotenumerolla
EAN:
9788772191348
SKU:
9788772191348
Miksi samalla tuotteella on monta eri tuotesivua tai tuotenumeroa?
Valmistajat usein julkaisevat saman tuotteen monella eri tuotenumerolla. Usein eroa on vain pakkauksessa. Eri tuotepakkaus saattaa olla suunniteltu eri valtioille.
Yritämme parhaamme mukaan laittaa samat tuotteet saman tuotenumeron alle, mutta joskus sama tuote on eri tuotenumeroilla sivullamme.